1 miejsce w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo

Kolejny Sukces, który zobowiązuje i motywuje do jeszcze bardziej wytężonej pracy . PIERWSZE MIEJSCE za „Kumpiak Proniewicki” w konkursie NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO – SMAKI REGIONÓW. Dziękujemy bardzo . Pozdrawiamy

11209412_1093595720655065_1521579197107350067_n

Konkurs Agroliga 2015

A oto owoc naszej ciężkiej pracy! Laureaci konkursu Agroligi w kategorii firmy. Celem konkursu jest popularyzacja osiągnięć najlepszych gospodarstw i firm działających w agrobiznesie. Komisja konkursowa dokonując wyboru brała pod uwagę m.in.: sposób organizacji produkcji, zastosowane technologie, posiadane certyfikaty, spełniane wymogi wzajemnej zgodności, potencjał produkcyjny, efektywność oraz relacje ze społecznością lokalną.  Dziękujemy:… Więcej »

001

Wielkanocne wędzenie czas zacząć

Drewno na Wielkanocne wędzenie gotowe. Zapraszamy na naturalne i zdrowe kiełbasy i wędzonki.

20140620_192007

Nowe wędzonki

Wprowadziliśmy do sprzedaży wędliny dojrzewające takie jak: Kumpiak z Wędzarni oraz Boczek dojrzewający to regionalne wyroby wędliniarskie z pogranicza Polski i Litwy. Specjalnie solone, przyprawione i suszone według starych receptur. Wyroby wędzone są w zimnym dymie, przez co posiadają na wpół surową konsystencję. Receptura oraz sposób wytwarzania kumpiaka oraz boczku… Więcej »

Kumpiak z Wędzarni

Kiełbasa z Czosnkiem ulubionym produktem naszych klientów

Kiełbasa z Czosnkiem wg danych sprzedażowych jest najczęściej wybieranym przez naszych klientów produktem spośród segmentu kiełbas. Według ankiety przeprowadzonej przez naszą firmę w październiku, została sklasyfikowana wśród 3 najpopularniejszych kiełbas produkowanych na Podlasiu. Dziękujemy naszym klientom za uznanie.

Kiełbasa z czosnkiem - Wędzarnia Dunikowscy

Dbamy o jakość naszych produktów – Nowe systemy kontroli jakości

W trosce o bezpieczeństwo naszych klientów w naszej wędzarni wprowadziliśmy systemy kontroli jakości HACCP, GHP oraz GMP. Oprócz tego niezastąpionym elementem kontroli są nasi fachowcy z wieloletnim doświadczeniem, których wiedza na temat produkcji gra kluczową rolę.

photo-post-04-001-haccp